Fintech – co trzeba wiedzieć?

W ostatnim czasie na rynku pojawia się bardzo wiele firm, które określane są mianem FinTechów, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czym tak naprawdę jest FinTech i jakie są jego znaki charakterystyczne.

Co warto wiedzieć?

FinTech najprościej rzecz mówiąc to sektor gospodarki, który swoim zasięgiem obejmuje wszystkie przedsiębiorstwa operujące w mniejszej lub większej skali w branży technologicznej lub finansowej. Większość firm, które określane są mianem FinTechów świadczą swoje kompleksowe usługi finansowe z wykorzystaniem sieci elektronicznej. Pierwsze informacje o FinTechu pojawiły się już w latach 80. XX wieku. To właśnie wtedy bardzo głośno mówiono o rozwiązaniach, które miałyby się skupiać na komputeryzacji oraz masowym stosowaniu telekomunikacji na rynkach finansowych i w bankach. Prawdziwa rewolucja FinTech rozpoczęła się dopiero w 2010 roku, kiedy to korzystanie z nowoczesnych smartfonów stało się bardzo powszechne.

Co można zaliczyć do sektorów FinTech?

W chwili obecnej do sektorów FinTech możemy śmiało zaliczyć nie tylko obsługę płatności online, ale również e-bankowość i bankowość mobilną, która w ostatnim czasie rozwija się w bardzo szybkim tempie. Nie można zapominać także o ubezpieczeniach online i analizie danych. Nieco oddzielną grupę stanowią wszystkie pożyczki online i sieci afiliacyjne. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że do sektorów FinTech zalicza się także popularne porównywarki internetowe i platformy aukcyjne. Na samym końcu warto wspomnieć o kantorach internetowych, pożyczkach p2p i firmach, które korzystają z rozwiązań opartych o blockchain.

Startupy a FinTech

W dzisiejszych czasach miano FinTechów bardzo często stosuje się jako synonim do startupów. Warto wyraźnie zaznaczyć, że jest to bardzo duży błąd. Startupy jak powszechnie wiadomo to początkujące firmy, które są w pierwszej fazie rozwoju. Firmy te tworzą dopiero swoje produkty i poszukują kanałów sprzedaży lub finansowania. Z praktycznego punktu widzenia nie każdy startup będzie więc FinTechem i na odwrót.