podatki pośrednie

Podatek u źródła – na czym to polega?

Prowadzisz własną działalność gospodarczą? Twoja firma często nawiązuje kontakty handlowe z firmami z za granicy? Nie do końca rozumiesz zasady podatkowe i finansowe, które obowiązują w przypadku takich transakcji transgranicznych? Gubisz się w szybkich i mało precyzyjnych zmianach w prawie podatkowym? Zastanawiasz się nad tym jak powinno się interpretować te przepisy? Szukasz rzetelnych i sprawdzonych informacji w tym zakresie? Jeżeli tak, to doskonale trafiłeś – ten tekst powstał właśnie z myślą o wszystkich osobach, które prowadzą własny biznes i zmagają się z takimi dylematami.

Serdecznie zapraszamy do wnikliwej lektury odnośnie zmian w podatku u źródła.

Podatek u źródła – o co tutaj chodzi?

Świadczenie lub pobieranie usług od firmy z za granicy od zawsze wiązało się z pewnymi komplikacjami i utrudnieniami w sprawach finansowych i podatkowych. Przepisy jednak nigdy nie był aż tak skomplikowane i niejasne jak teraz. W 2019 roku nastąpiły bardzo duże zmiany w prawie podatkowym dotyczącym tak zwanych transakcji transgranicznych – czyli takich gdy jedna strona posiada inne miejsce rezydencji podatkowej niż druga. W nowych regulacjach prawnych mamy do czynienia z dwoma terminami: podatnik oraz płatnik podatku. Pierwszy z nich odnosi się bezpośrednio do osoby, która otrzymuje wypłatę na przykład z tytułu świadczonych usług czy też płatności licencyjnych. Natomiast płatnik podatku to osoba, która wypłaca to wynagrodzenie. To własnie na niej ciąży obowiązek obliczenia podatku oraz uiszczenia tej opłaty we właściwym urzędzie skarbowym.

Podatek u źródła – obowiązkowe oświadczenie

Jedną z ważniejszych kwestii, którą trzeba dobrze uregulować jest oświadczenie o miejscu rezydencji podatkowej. Można złożyć je w banku, w którym prowadzone jest konto firmy. W Polsce każda firma, która posiada siedzibę lub adres siedziby zarządu w Polsce, jest zobowiązana do płacenia wszelkich należności podatkowych w tym właśnie kraju. Nie ma, więc możliwości rezygnacji z opodatkowania na zasadach przewidzianych w polskim prawie.